Zanimivi podatki
Ali veste, koliko avtomobilov se vozi po svetu? Eden na vsakega petega človeka!
Avtomobili so v zadnjih 140 letih kolonizirali Zemljo. Na milijone jih gre vsako leto na odpad, vendar jih proizvedejo še več. Trend je jasen – avtomobilov in drugih motornih vozil je vedno več.
Torek, 4. junij 2024
Danes se po cestah našega planeta vozi približno 1,475 milijarde vozil. Samo lani je bilo prodanih 72 milijonov novih. Pri tem ne mislimo le na osebne avtomobile in terenska vozila, ampak tudi na tovornjake, vključno z avtobusi. To pomeni, da če je na našem planetu 8,1 milijarde prebivalcev, je en avtomobil na vsakega petega človeka. Njihova porazdelitev seveda ni enakomerna. Največ avtomobilov je v najbolj naseljenih regijah in državah z najvišjim življenjskim standardom.
Največ avtomobilov je registriranih v Aziji – približno 543 milijonov. Sledita Evropa in Severna Amerika. Če pa k avtomobilom prištejemo še motocikle, potem se število motornih vozil poveča na 2,075 milijarde primerkov. Medtem ko so v razvitih državah motocikli bolj hobi ali čisto urbana zadeva, so v nekaterih regijah z nizko kupno močjo glavno prevozno sredstvo. Tudi zato Indija vodi na lestvici z največ motocikli (kar 221 milijonov), sledita ji Indonezija in Kitajska. Lahko pa je skupno število motornih vozil še večje, saj so v podatkih platform Statista in Eurostata zajeta le registrirana vozila.
Največ avtomobilov je registriranih v Aziji, a to ne pomeni, da je tam življenjski standard višji. Ravno nasprotno. Azija je na petem mestu po številu avtomobilov na 1.000 prebivalcev.
Avtomobilski svet v številkah je veliko bolj zanimiv, če preračunamo, koliko avtomobilov pride na 1.000 prebivalcev. Ta lestvica namreč govori o življenjskem standardu v posameznih državah ali regijah. S tega vidika je Severna Amerika presenetljivo vodilna s 710 avtomobili na tisoč prebivalcev, pred Evropo (520) in Južno Ameriko (210). Nasprotno pa je najmanj avtomobilov na tisoč prebivalcev v Afriki (58) in Aziji (140). Velik trg torej ne pomeni nujno visokega življenjskega standarda.